Autorem artykułu jest Mikołaj Kowalski
Jednym z głównych czynników decydujących (według mnie) o tym czy będziesz osiągał swoje cele czy nie, jest dla mnie informacja czy potrafisz je dobrze wyznaczać. Czy w ogóle wiesz co jest Twoim prawdziwym celem i do czego dążysz?
Czy jesteś pewny, że Twoje dotychczasowe postanowienia to były lub są w ogóle Twoje postanowienia?
Zastanawiałeś się kiedyś nad tym przez dłuższą chwilę?
Jeśli ciągle wyznaczasz sobie jakieś cele i ciągle Ci się nie udaje ich osiągnąć to jest parę możliwości, źle je wyznaczasz albo to nie są wcale Twoje prawdziwe cele tylko pobożne życzenia. Wiem również, że mogą być zupełnie inne powody jak na przykład jeden z popularniejszych, czyli strach przed porażką. Jednak dzisiaj nie będę się aż tak zagłębiał. Ten temat poruszę innym razem.
Mistrz Yoda z gwiezdnych wojen o którym wspomniałem w poprzednim poście powiadał:
„Zrób to albo nie rób. Prób nie ma”
- Yoda
Jeśli masz cel to nie możesz myśleć, “aaa spróbuje może się uda i będzie fajnie”. Nie ma próbowania, próbowanie oznacza, że zakładasz możliwość porażki. Próbować to można zupkę chińską.
Dobrze wyznaczony cel daje pewność. Wiesz, że będzie dużo trudności i przeszkód. Może wydłużyć się czas jaki sobie postawiłeś, możesz w trakcie zmodyfikować cel, bo droga jaką obrałeś okazała się nie skuteczna lub wolniejsza od innej. Będzie sporo problemów, mogą Ci stanąć na drodze jacyś ludzie lub zdarzenia, ale Ty nie próbujesz, Ty DZIAŁASZ i prędzej czy później osiągasz.
Weź długopis, weź kartkę (chyba że wolisz pisać np. w notatniku lub w Wordzie na komputerze). Zawsze warto zapisywać swoje myśli.
Wyłącz telefon, niech nikt i nic Cię nie rozprasza, zamknij gadu-gadu, skype i okienka z ulubionymi stronami. To istotne, bo jeśli nie zaglądniesz naprawdę głęboko do swojego „wnętrza” to cel może nie mieć „duszy”.
Zidentyfikuj swój cel.
Zrelaksuj się, wycisz, odpręż, zamknij oczy (oczywiście dopiero jak przeczytasz wszystko i będziesz wiedzieć o co chodzi). Wyobraź sobie co będziesz czuł gdy cel zostanie osiągnięty, jakie będziesz mieć emocje, jacy ludzie będą koło Ciebie gdy będziesz już bardzo stary i będziesz czekał na śmierć.
Postaraj się bardzo dokładnie sobie wyobrazić, jak potoczyło się Twoje życie.
Zaangażuj w to wszystkie zmysły. Jak się będziesz czuł, co będziesz czuł, jakie przedmioty będą dookoła Ciebie, co będziesz widział, na jakiej kanapie lub fotelu będziesz siedział, jaka będzie faktura fotela, czy będzie ciepło czy zimno.
Określ czy lub jak wielki pozytywny wpływ na Twoje życie będzie miało osiągnięcie tego celu. Czy na pewno będziesz szczęśliwy we wszystkich aspektach swojego życia. Czy będą koło Ciebie przyjaciele, Ci starzy i pewnie Ci nowi. Czy będzie koło Ciebie rodzina. Czy będziesz najnormalniej w świecie szczęśliwy.
Czy ten cel Cię podnieca.
Wejrzyj jeszcze głębiej i sprawdź czy ten cel Cię podnieca, czy czujesz mrowienie w na całym ciele, czy pojawia się uśmiech na Twojej twarzy na samą myśl i czy masz ogromną ochotę już teraz wziąć wstać i działać.
To bardzo ważne, bo idź przez życie i rób to co chcesz robić, to co sprawia Ci radość, a nie to co trzeba lub dlatego, że wymagają tego od Ciebie inni. Jasne, po drodze pojawią się rzeczy, zadania, które trzeba wykonać aby osiągnąć cel ale jeśli cel główny jest fascynujący i wzbudza w Tobie same pozytywne emocje, to te przeszkody pokonasz dużo łatwiej.
Czy sama praca nad celem Cię porusza.
Czy chcesz coś robić tylko we względu na cel (efekt końcowy) czy sama praca nad celem, dążenie, a nie osiągnięcie Cię satysfakcjonuje.
Poczuj czy sam fakt parcia do przodu, robienia kolejnych kroków będzie wspaniały i czy będzie sprawiać Ci frajdę i dawać mnóstwo radości.
“Walcz przez wzgląd na samą walkę tylko, nie biorąc pod uwagę szczęścia czy nieszczęścia, straty czy zysku, zwycięstwa albo klęski.”
Bhagawad Gita
Czy to na pewno Twój cel.
To ważne abyś się nad tym zastanowił, wiele celów mamy “wpojonych”. W końcu trzeba mieć dobrą bezpieczną pracę, kochającą się rodzinę, dobry samochód, telewizor, trzeba czasem wyjechać na wycieczke do Turcji czy Egiptu. Trzeba wziąć ślub. Trzeba świętować w urodziny, tak jakby inne dni nie były powodem do świętowania, trzeba przestrzegać tradycji itd.
To nie muszą być Twoje cele, to mogą być Twoje przekonania, tego Cię nauczono. Myśl sam za siebie a odkryjesz co jest tak naprawdę Twoim celem. Czego chcesz sam a nie czego chcą od Ciebie inni, lub co wypada a co nie.
Oczywiście nie każe Ci nie przestrzegać tradycji, nie mam też nic do urodzin, chcę Ci tylko przedstawić jak to wygląda.
Czy Twój cel nie koliduje z Twoimi innymi celami.
(jeśli tak zastanów się nad zmianą i czy to na pewno twój cel)
Sprawdź czy to do czego dążysz współgra z Tobą i z Twoimi innymi celami. Jeśli wielki sukces może sprawić, że stracisz swoich dotychczasowych przyjaciół na których ogromnie CI zależy, osiągnięcie celu może być bardzo trudne lub nawet niemożliwe.
Będziesz się sam wewnętrznie sabotował. Jeśli praca zabierze Ci czas, który mógłbyś przeznaczyć dla rodziny czy dzieci, będzie to fatalna informacja. Jeśli Twój cel sprawi, że podupadniesz na zdrowiu, zastanów się nad nim jeszcze raz. Przyglądnij się dobrze swoim zamierzeniom pod tym kątem. Modyfikuj cele lub ponownie je określ tak aby nie zapominać o innych wartościach, które są dla Ciebie istotne.
Czy Twój cel może dotknąć innych.
(jeśli tak zastanów się nad zmianą celu)
Wiele osób dąży do swoich celów po przysłowiowych „trupach”. Jeśli masz wpojone przekonanie że to nic złego, to być może nie doświadczysz wewnętrznych konfliktów. Jeśli natomiast nie masz takiego przekonania, to sukces może być okupiony zbyt wysoką ceną.
Czasem podświadomie będziesz się ze sobą gryzł. Nie będzie to współgrać z Twoimi wartościami, gdyż to co będziesz robić będzie ranić inne osoby, podświadomie sam będziesz sobie przeszkadzał aby do tego nie doprowadzać i może to niwelować Twoje starania.
„Czasem jest tak, że musisz mieć wszystko czego pragniesz, by zobaczyć, jak wiele możesz stracić. Ale wtedy jest za późno, bo straciłeś wszystko, co najważniejsze.. Wtedy, kiedy zacząłeś iść do celu po trupach.”
Czy Twój cel pomoże też innym.
(być może przyczyni się dla świata)
Zastanów się, jak Twój cel pomoże innym ludziom i światu. To taka jeszcze troszkę wyższa wartość, która pozwala spojrzeć na cel od innej strony. Dzięki temu cel ma jeszcze większy potencjał a to oznacza, że jest JESZCZE LEPSZY, wartościowszy, a co za tym idzie dużo łatwiejszy do zrealizowania.
Myślenie o sobie jest dobre, nie wstydzę się mówić że najpierw chcę korzyści dla siebie (też się tego nie bój) ale pamiętam też o innych, bo to daje wiele satysfakcji. Jeśli nie potrafisz myśleć o sobie, uważam że ciężko CI myśleć o innych. Jeśli chcesz zmienić otaczający Cię świat najpierw zacznij zmianę od siebie.
Co daję Ci dobrze obrany cel?
- Zapewnia Ci moc do pokonania komplikacji, przeszkód i trudności.
Pozwala Ci wydobyć z siebie dużo więcej energii, pasji, to sprawia że wszystkie trudności pokonujesz łatwiej, szybciej, sprawniej.
- Pozwalają Ci w pełni rozwinąć Twój potencjał.
Jeśli robisz coś z uczuciem jesteś bardziej zaangażowany, wszystko przychodzi CI lżej, a zrelaksowany umysł generuje pomysły. Stajesz się bardziej kreatywny i twórczy.
- Przyciągasz do siebie ludzi.
Ludzie z dobrą energią przyciągają do siebie ludzi z dobra energią. Chcemy przybywać wśród osób entuzjastycznych, a taki właśnie jesteś gdy robisz to co kochasz, gdy masz cel, wiesz czego chcesz i inspirujesz ludzi.
- Zmniejsza strach.
Wiele przeszkód zamieniasz w wyzwania a to prowadzi do tego, że robiąc nowe rzeczy odczuwasz dużo mniejszy strach. Może to być mobilizująca adrenalinka. Otwierasz się na więcej nowych rzeczy, doświadczasz i przeżywasz.
Gdy już załatwisz te wszystkie punkty… ZACZNIJ!
„Niektórzy tak bardzo pamiętają o celu, do którego zmierzają – iż zapomnieli o ruszeniu z miejsca.”
-Władysław Grzeszczyk
“Ciężko było przestać wierzyć, że kwiat może być piękny bez celu, ciężko przyjąć, że można tańczyć w ciemnościach.”
-Julio Cortázar
Wyznaczaj, modyfikuj, poprawiaj, przemyśl, wyznaczaj, baw się dobrze, bądź szczęśliwy, DZIAŁAJ!. POWODZENIA.
---
Mikołaj Kowalski Be-leader.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz